Waldorf Eğitiminin Yararları

Çocuklar aceleye gelmemiş bir çocukluk geçirirler

Bir Waldorf okulunu ziyaret edin ve öğrencileri oynarken izleyin. Çocukların mutlu ve anı yaşıyor olduklarını göreceksiniz. Doğayı özgürce keşfedebilen ve meraklarını cezbeden ve hayal güçlerini besleyen her yere büyük bir ilgiyle gittiklerini de fark edeceksiniz. Çocukları “Acele et yoksa geride kal” mantığına zorlayan çılgın dünyada, Waldorf Eğitimi çocukluğun tadını çıkarmanın önemi görüşünü benimsemiştir. Waldorf ile eğitilmiş çocuklar kendi doğal ritimlerine kulak vererek ve tam yaşadıkları çocukluklarından zevk alıp sağlıklı ve kendini gerçekleştiren bireyler olmak için gerekli deneyimleri yaşarlar.

Öğrenim uygulamalı ve yaşa uygun

Waldorf okullarında çocukları standart bir test için bilgisayar başında bulamazsınız. Waldorf Eğitiminde öğrenim deneyimsel bir etkinliktir. Belirli deneyimler olmadan değil, çocukları gelişimlerinde doğru deneyimlerle karşılaştırmak önemlidir. Ne zaman ki Waldorf eğitmenleri çocukların teknoloji öğrenmesinin yararlı olacağına karar verir, o zaman deneyimlenir. Çocukların yıllarca geliştirdikleri bilgi kazanım teknikleri, araştırma yolları, öz-farkındalık ve problem çözme becerileri sadece bir ekrana bakarak öğrendiklerinden çok daha değerlidir.

Derinlemesine çalışma, öğrenme deneyimini zenginleştirir

Blok derslerin yararları uzun süredir Waldorf Eğitiminde kabul görmektedir.  Waldorf öğrencileri, sabah ya da ana derslerinde birinci sınıftan on ikinci sınıfa kadar akademik disiplinler arasında her 3-4 haftada dönen bir konu üzerinde iki saate yakın yoğunlaşırlar. Böylelikle öğrenciler her konuyu ayrıntılı olarak öğrenme ve konuyla ilgili kendi zevklerine ve anlayışlarına pek çok katkıda bulunan pek çok önemli noktada çalışma şansı bulurlar.

Öğrenciler kendi eğitimlerinde aktif rol almayı öğrenirler

Birinci sınıfta alfabeyi keşfetmekten, sekizinci sınıfta anatomi, cebir ve tarihin keşfedilmesine ve lise boyunca Waldorf öğrencileri kendi ders kitaplarını hazırlayarak eğitim sürecinde aktif rol alırlar. Geleneksel hazırlanmış ders kitapları yerine ana dersleri için kitaplar hazırlamak, çocukların dersleri öğrenmelerini ve bu süreçte rol almalarını sağlar.

Waldorf okulları çok yönlü bireyler üretir

Waldorf eğitimcileri her öğrencinin neye yatkınlığı olduğunu ortaya çıkarmak için çaba gösterir ancak tek bir özelliği yahut beceriyi vurgulamamaya özen gösterir. Bütün öğrenciler matematik ve fen bilimleri öğrenirler; hepsi bir enstrüman çalar ve koroda şarkı söyler; hepsi el işi öğrenir ve sınıf oyunlarına katılır. Waldorf Eğitiminde amaç çocukları çeşitli deneyimlere maruz bırakmak ve ilgi alanlarını ve yeteneklerini geliştirmektir. Sonuçta ise bir alanda geliştirilen yeteneklerin başka bir alana aktarılması becerisini ve özgüveni yüksek genç insanların yetişmesine olanak verir.

Waldorf eğitimli insanların öğrenim için hayat boyu süren bir tutkuları vardır

Waldorf okullarında eğitim yarış yahut sınav sonuçları ile ölçülmez. Eğitim, hayat boyu süren bir süreçtir. Sadece bir çocuğun dünyaya olan ilgisine cevap veren bir eğitim yaklaşımı yardımcı olamaz, daha fazlasını öğrenme için bir tutkuya yol açar.

Waldorf okulları, disiplinler arası örülmüş okullardır ve sahne sanatlarına dair bir müfredatı olduğu için sık sık sanat okulu ile karıştırılır. Bununla birlikte birçok Waldorf okulu mezunu için kariyer seçimleri genellikle bilim dalları ile ilişkilidir.