Waldorf Ana Rolü ve Kaynağı

WALDORF EĞİTMENİNİN ANA ROLÜ

Waldorf Eğitimi, çocukların pedagojisini temeline yerleştirirken, Waldorf okulları eğitimciye ana rolü verir. Bir Waldorf okulunda öğretmenlik yapmayı seçen kişi, öğrenciye mentorluk, gelişim ve şefkat vermelidir.

“Eğer birisi dünyada fark yaratmak isterse, Waldorf öğretmeni olmaktan daha anlamlı bir şey düşünemiyorum.”

Leslie Burchell

 

 

WALDORF EĞİTİMİNİN KAYNAĞI

 1919 yılında Almanya’nın Stuttgart kentindeki Waldorf-Astoria fabrikasının sahibi Emil Molt çalışanların çocukları için bir okul geliştirmek niyetindeydi. Molt yalnızca çocukların entelektüel ihtiyaçlarını karşılayacak değil, aynı zamanda onların manevi özleriyle ve insanlıklarıyla konuşacak bir müfredat arayışındaydı. Böylece savaş sonrası, çocuklar gelişimlerini sağlayabileceklerdi.

Bu pedagojiyi geliştirmek için Molt, Rudolf Steiner’e döndü. Steiner bu görevi üstlenmeye karar verdi ancak birtakım şartları vardı:

  • Kendi kendini yöneten

  • Sanatsal ve kültürel açıdan gelişen

  • Kapsamlı

  • Tüm çalışanların çocuklarına açık kız veya erkek

Steiner okulun öğretmenlerinin çocukların gelişimsel ihtyiaçlarını algılaması konusunda ısrarcıydı. Amaçlanan sonuç, zamanın sorunlarını yaratıcı şekilde çözebilecek bağımsız düşünürler ve problem çözen gençler yaratmaktı. Bu kapsayıcı ve ileri görüşlü idealizm, dünyayla ilişki kurma ruhu zamanımızda Waldorf Eğitiiminin bir işareti olmaya devam ediyor.