Ara
  • L.EG.O Anaokulu

Anaokuluna Uyum Süreci İle İlgili ÖnerilerÇocuğunuzun anaokuluna uyum süreci; çocuğunuzun mizacı, gelişimsel özellikleri, sizin bu konudaki yaklaşımınız gibi pek çok etkene göre değişiklik gösterir. Bazı çocuklar ilk günden itibaren okula gitmeye çok istekli iken; bazıları ise uzun süre okula alışamayabilir. Çocuğunuzu anaokuluna göndermeyi düşünüyorsanız ve iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız, yazımıza göz atmanızı ve çocuğunuzun uyumunu kolaylaştıracak ipuçlarını okumanızı öneririz.

Çocuğunuz Anaokuluna Gitmeye Hazır Mı?

Her ailenin en büyük beklentisi, çocuğunun okul hayatında mutlu ve başarılı olmasıdır. Bu nedenle iyi bir başlangıç yapmak için anaokulu yaşı geldiğinde büyük bir heyecan ve mutlulukla okul arayışına geçerler. Ancak bu noktada atlanmaması gereken en önemli nokta çocuğunuzun okula başlamak için hazır olup olmadığıdır. Bu noktada çocuğunuzu gözlemlemeniz ve gelişimsel olarak okula hazır olup olmadığını anlamaya çalışmanız gerekir. Çocuğunuzun okula başlamaya hazır olup olmadığını anlamak için aşağıda belirtilen okula hazır bulunuşlulukla ilgili özellikleri gözden geçirebilir ve çocuğunuzu bu açıdan değerlendirebilirsiniz:

Bağımsız hareket edebilir. Duygu ve düşüncelerini uygun bir dille ifade edebilir.Akranları ile zaman geçirmeyi, sosyal ortamları sever ve anne-babadan rahatlıkla ayrılabilir.Kişisel temizliğini kendi başına yapabilir. (el-yüz yıkama, yemek yeme ve tuvalet ihtiyaçları gibi)Okula gitme konusunda heveslidir.Bilişsel açıdan okula gitmeye hazırdır. Dikkat gerektiren çalışmalara ilgilidir ve etkinliklerden hoşlanır.Çocuğunuzu Okula Gönderme Konusunda Kararlı Mısınız?

Anaokuluna uyum süreci sizin tutumunuza göre değişkenlik gösterecektir. Siz kararlı ve tutarlı olmazsanız, çocuğunuz da bunu hissederek okula gitme konusunda isteksizlik duyacaktır. Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylediğinde herkesin sorumlulukları olduğunu hatırlatın. Kendi okul günlerinizden bahsedin. Anaokuluna başladığında da, hastalık durumları dışında, okula düzenli olarak gitmesini sağlayın. Okulun istenildiği zaman gidilmeyen bir yer olduğunu düşünmesini bu şekilde önleyebilirsiniz. Sizin tutarlı ve kararlı tavrınız çocuğunuzun okula alışmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle çocuğunuz kadar sizin de okula başlama sürecine hazır olmanız, bunu gerçekten istemeniz gerekmektedir.

Çocuğunuzun Anaokuluna Uyum Sürecini Kolaylaştırmak İçin Neler Yapmalısınız?

Çocuğunuzun anaokuluna kolaylıkla alışmasını sağlamak için planlı ve hazırlıklı olmanız öncelikli olarak gerekli olandır. Yaz tatili boyunca okula başlama süreci ile ilgili çocuğunuzu hazırlamanız, Eylül ayı geldiğinde okula uyum ile ilgili yaşayacağınız pek çok sorunu önleyecektir. Keyifli bir anaokulu süreci yaşamak için bazı öneriler:

1-Çocuğunuzla Sohbet Edin

Çocuğunuzla okul hakkında sohbet etmek, kendi okul hayatınızdan bahsetmek onun okula gitme fikrini benimsemesinde yardımcı olacaktır. Ayrıca herkesin bir sorumluluğu olduğu, çocuğunuzun sorumluluğunun da büyüdüğü için okula gitmek olduğunu vurgulayabilir; birçok arkadaş edinme, yeni şeyler öğrenme fırsatı bulacağını anlatabilirsiniz. Okul yaşantısını içeren hikayeler okuma, film izleme de etkili olacaktır. Çocuklar belirsizliklerden korkarlar. Bu nedenle, okulda neler olduğu ile ilgili fikirleri olursa korku ve kaygılarını daha kolay yenebilirler.

2-Okulu Birlikte Ziyaret Edin

Çocuğunuzu göndermeye karar verdiğiniz okulu, okul açılmadan önce birlikte ziyaret edin. Mümkünse öğretmeni ve çalışanlar ile tanışmasını sağlayın. Bu sayede kendini okul gününe daha hazır hissedecektir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta; okul arayışlarını çocuğunuzla birlikte yapmamanızdır. Çünkü bu durum çocuğunuzun aklının karışmasına ya da sizin beğendiğiniz okul ile onun beğendiği okul aynı olmadığı takdirde çatışma yaşamanıza neden olur.

3-Oyun Gruplarına Katılın

Çocuğunuz okula başlamadan önce kısa süreli oyun gruplarına katılabilir ve bu şekilde çocuğunuzu gözlemleyebilirsiniz. Bu oyun gruplarında kısa süreli de olsa sizden ayrı zaman geçirmesi, okula uyumunu kolaylaştıracaktır.

4-Okul Alışverişini Birlikte Yapın

Çocuğunuzun okul fikrine alışması için özendirici olabilirsiniz. Okul alışverişini birlikte yapmak, okula giderken kullanacağı çanta, suluk gibi malzemeleri onun seçmesine izin vermek okul konusunda istekliliğini arttırabilir ve okul fikrini daha kolay benimseyebilir.

5-Özendirici Olun

Genellikle abla ya da abisi olan çocukların onları model alarak, okula gitme fikrine daha hevesli oldukları gözlemlenmektedir. Bu nedenle çevrenizde okula giden çocuklarla çocuğunuzun tanışması, okul çıkışı bir arkadaşınızın çocuğunu birlikte okuldan almaya gitmek gibi durumlar okula gitme konusunda daha istekli olmasını sağlayabilir.

6-Korku ve Kaygılarını Sizinle Paylaşmasını Sağlayın

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa, siz okuldan bahsettiğinizde huzursuzlanıyorsa; sakin ve anlayışlı bir tutumla yaklaşın. Neden okula gitmek istemediğini anlamaya çalışın. Bazen çocuklar anne-babalarının geri dönmeyeceği yani terk edilme korkusuyla okula gitmek istemezler. Bazen de kalabalık sosyal bir ortama girecek olmak, tanımadıkları insanlarla zaman geçirme fikri tedirgin eder. Çocuğunuzun neden okula gitmek istemediğini anlarsanız çözmeniz daha kolay olacaktır. Çocuğunuz sebebi size anlatmıyorsa, kukla ya da resim yöntemiyle anlamaya çalışabilirsiniz. Bir uzman yardımı almanız da uyum sürecini kolaylaştıracaktır.

7- Oyun Yoluyla Okul Fikrinden Bahsedin

Çocuklarla bağ kurmanın en etkili yolu oyundur. Bu nedenle oyunlarınızda okul ve öğretmenin yer alması, bu fikri benimsemesinde yardımcı olacaktır. Aynı şekilde korku ve kaygılarını da sizinle rahatlıkla paylaşabilir ve uyum konusundaki sorunun ne olduğunu anlayabilirsiniz.

8-Kararlı Olun

Pek çok anne-baba çocuğunun anaokuluna başlamasını istese bile, içten içe kaygı duyar. Hatta bu kaygılar çocuk gitmek istemezse zamanla suçluluk duygusuna dönüşebilir. Bu nedenle çocuğunuzu hazırlamak kadar, kendinizi de hazırlamanız gerekir. Çocuğunuzun okula başlaması konusunda kararlı olmanız, çocuğunuza olumlu mesaj vermeniz bakımından önemlidir.

Anaokuluna İlk Defa Gidecek Çocuğunuza Kurmamanız Gereken Cümleler

Anaokuluna ilk defa gidecek çocuğunuzun uyumunu zorlaştıracak hatta okul fobisi oluşturacak bazı davranışlar ve cümlelerden uzak durmanız gerekir. Süreç uzasa bile çocuğunuza karşı sakin ve sabırlı olmanız, pozitif yaklaşmanız ve başka çocuklarla kıyaslamamanız önemlidir. “Bak arkadaşın ağlıyor mu?, Okula başladığında bu yaptıklarını öğretmenine anlatacağım” gibi olumsuz mesaj içeren cümleler çocuğunuzun alışma sürecini uzatacaktır. Bunun yerine okulla ilgili kendisini kaygılandıran sebebin ne olduğu anlamak için çocuğunuzu empati kurarak dinleyin. Ona karşı kabullenici olun. Çatışmak yerine işbirliği içinde olmanız işleri iki taraf için de kolaylaştıracaktır. Bu yolculukta, her çocuğun gelişimini farklı olduğunu unutmayın.

EvdekiBakıcım Okul Döneminde de En Büyük Yardımcınız

Çocuğunuzun okula başlama sürecinde pek çok konuda desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Çocuğunuzun okula götürülüp getirilmesi, bakımının yanı sıra evde destekleyici etkinlikler yapılması gibi konularda size yardımcı olacak donanımlı ve güvenilir bakıcıya kısa yoldan ulaşmak için EvdekiBakıcım‘ı ziyaret etmeniz ve okul açılmadan bakıcı ya da oyun ablası seçeneklerinden sizin için uygun olan kişiyi bulmanız okul dönemine sorunsuz başlamanızı sağlayacaktır.

Kaynak: Melek Dinç

L.EG.O Anaokulu / Ümraniye

1 görüntüleme