Ara
  • L.EG.O Anaokulu

Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

En son güncellendiği tarih: Nis 25

Anaokulu seçiminde önemli olan kriterler elbette çok fazla ama ebeveyn olarak gözardı edilmemesi gereken bazı kriterler, çocuğun geleceğini de etkileyeceğinden önemle dikkate alınması gerekmektedir.

Çocuğun güvenliği ve mutluluğu

Bir ebeveynin anaokulu araştırmasına başladığı andaki en önemli kriteri çocuğun güvenliğini ve mutluluğunu sağlayabilecek bir anaokulu olmasıdır. Bu kriter tüm ebeveynlerin bilinçaltında yatan okul kriterlerinin en başında gelir. Çünkü çocuklar tüm ebeveynlerin dünyalarıdır ve hiç bir zarar gelmesini istemezler.


Anaokulunun eğitime bakış açısı

Şüphesiz tüm anaokulları eğitim vermektedirler. Verdikleri eğitim ebeveyn olarak sizlerin bakış açısına uygun olması istenilen bir şeydir ama bulunduğumuz ortam şartlarında bir çok farklı bakış açılarına sahip ebeveynler, aynı anaokulunda ortak noktada da buluşabilmektedir. Bu, anaokulunun eğitime bakış açısının kalitesini ortaya koyar. Farklı kesimleri ortak noktada toplayabilen anaokulu, başarılı bir anaokulunu olmanın yanında, çocukların eğitilmesi bakımından da başarılı olması kaçınılmaz bir sonuçtur.


Anaokulunun fiziki yapısı

Eğitim dört duvardan fazlasıdır. İşi gerçekten eğitim olan bir anaokulu sıkışmış bir ortam sunmaktan kaçınır. Resmi prosedüre göre 15 m2'lik bir alan sınıf sayılmaktadır ama bu kadar küçük bir alanda verilen eğitimin kalitesi tartışmalıdır. Sınıfların en az 30 m2'lik alanlar olması, gün ışığının yeterince içeri girmesi, koridorların gerçek amacına uygun olarak ferah ve kullanılabilir olması, wc'lerin kullanışlı ve sağlık kurallarına uygun olması, mutfak ve yemekhanelerin ferah, temiz ve sağlıklı alanlar olması, uyku odalarının huzur verici, ferah ve rahat olması, farklı atölyelerin bulunması, bahçe ortamlarının ferah, kullanışlı ve 4 mevsim aktivite yapılabilecek kapalı alanların da bulunması, anaokula tek tek artı değerler katacak, ebeveynlerin dikkatini çekecektir.


Eğitim kadrosu

Çocukları anaokuluna zaman geçirsinler diye mi, yoksa gerçekten de eğitim alsınlar diye mi gönderilmesinin kararı net bir şekilde verilmelidir. Eğitimcilerden önce, kurucunun durumuna bakılması anaokulu seçiminde esastır. Kurucusu eğitimci olan bir anaokulunun, diğer eğitimci kadrosu da özenle seçilmiş olması, doğru orantılı bir düşüncedir. Zaten eğitim kadrosunun kalitesi, fazla bir zaman geçmeden anlaşılacaktır.


Beden eğitimi

Aslında hep gözardı edilen ama çocukların en çok ihtiyacı olduğu eğitim sistemi beden geliştirmeye yönelik olması, bir anaokulunun farkını ortaya koyar. Bu yaştaki öğrencilere verilecek olan beden eğitimi, çocukların beden gelişiminin yanında, sağ ve sol beyin gelişimlerini de etkileyeceğinden, ebeveynlerin okul araştırmalarındaki kriterlerden en önemlileri arasında olmalıdır. Çünkü bu yaştaki çocuklar aynı ortamda sabit kalamayacaklarından, enerjilerini atabilecekleri, aynı zamanda öğrenecekleri ve etkin bir şekilde kullanılan spor salonları, bir anaokulunun olmazsa olmazıdır.


Yabancı dil eğitimi

Bir insana yabancı dil öğretmenin yaşı, anaokulu çağıdır. Öyle bir güne sıkıştırılmış yabancı dil eğitimi, yabancı dil eğitimi değildir. Haftanın beş günü yabancı dil eğitimi, özellikle yabancı öğretmenlerle verilmesi bir anaokulunda inanılmaz derecede fark yaratacaktır. İki yabancı dil, üç yabancı dil veriyoruz demek, reklamdan öteye gitmeyecek, ebeveynler için de hayal kırıklığı olacaktır. Gerçek ve tam zamanlı verilen tek yabancı dil eğitimi, çocukların dil öğrenmesine tam anlamıyla katkıda bulunacaktır.


Recep KARAER

Eğitimci / İç Mimar

39 görüntüleme