Didem KARAER

Kurucu | Anaokulu Öğretmeni

Artık geleceğe farklı bakabilirsiniz. Çünkü sen

L.EG.O Anaokulundasın.

Recep KARER

İç Mimar

Artık farklı görebilir ve düşünebilirsin. Çünkü sen

L.EG.O Anaokulundasın.

Eğitime Farklı Bir açıdan Bakıyoruz

Misyonumuz

L.EG.O Anaokulu olarak "Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Modeli" ışığında, geleceğin bilim insanları, mimarları, doktorları, adaletçileri, siyasetçilerinin yanında vizyon sahibi ve öngörü sahibi bireyler de yetiştirilebilmesini amaç edindik. Eğitimin sadece dört duvardan oluşmadığı, eğitimin bir araç ya da mecburiyet değil de insan olmanın gerekliliği adına alınması gereken bilgiler ve beceriler olduğu bir sistem, 21. yüzyıl bireyleri için daha etkili ve etkin olacaktır.

L.EG.O Anaokulu

İsim Hikayemiz

Doğru Anaokulu Seçimi

Lider Egemen-3.png

Okul öncesi  dönemde çocuğu olan anne  babalar için zor karar: Oyun grubuna mı  başlatsam, okula mı versem?  Okul öncesi çocuğunuzu anaokuluna  gönderirken nelere dikkat  etmelisiniz?  Hangi yaşta çocuğu  anaokuluna  göndermek doğru olur?  Öğretmen mi, okul mu seçmeli?            

Okul öncesi eğitim yaş aralığı nedir?          

Ülkemizde gelişen  bilinç ve aslında  değişen sistemin  (4+4+4)  de zorunlu bir getirisi  olarak  okul öncesi eğitime      başlama yaşı düşüyor. Bu sistemin tüm eksiklerine rağmen, okul öncesine başlama  yaşının aşağı çekilme  gerekliliğini  doğurması olumlu bir süreçtir. Toplumda  genel algı 1. sınıf öncesi gidilen, 'anasınıfı' olarak adlandırılan sınıflarda eğitim verilir, alt yaş gruplarında da 'oyun oynanır' idi Küçük yaş çocukları ile çalışırken her yeni bilgiyi, onların dayanıklılık ölçütleri  baz alınarak, keyifli bir ortamda, neşe içerisinde, yani oyunla  vermek gerekir. Bu, okul öncesi  uzmanlarının işlerinin temelini oluşturur. Çünkü okul öncesinde amaç, öncelikle çocuklara öğrenmeyi sevdirmektir. Yani sadece 'oyun' diye bir şey yok!  Eğitimin ana aracı oyun! Çoğu  Avrupa  ülkesinde okul öncesi 2 yaş ile  başlar ve ilkokul yaşına kadar da devam eder.

 

Çocuğun okul öncesi eğitime kaç yaşında başlaması daha doğru?

Bu tamamen çocuğun gelişimi, yapısı, ebeveyni ile ilişkisi ve  ailevi  koşullara göre farklılık gösterir. Ancak ailenin koşulları elveriyorsa, çocukların evde  bakıcılar  veya aile  bireyleri  ile  televizyon  karşısında vakit  geçirmelerindense 2 yaş itibari ile kısa  süreli oyun grupları ile  başlanması ve ilerleyen senelerde 3, 4 ve 5 yaş  sınıflarında  eğitimlerine  devam etmeleri yönündedir.  Ailelerin sık sorduğu  sorulardan biri, "Her sene  giderse  okuldan sıkılır mı?" oluyor. Genellikle şu cevabı verilir:  "Hangimiz okula gitmekten sıkılmadık ki?" Evde kuralsız, oyuncaklarımızı toplamadan, birilerinin bizi beslediği bir hayat varken, eğlenceli bile olsa okula gitmek istememe olasılığımız elbette daha yüksek. Ancak eğitim kurumlarının ileriye  dönük faydalarını göz  ardı etmemek gerekir. Ayrıca okul öncesi  kurumların her yaş için ayrı müfredatları vardır. Çocuklar her farklı yaş grubunda farklı, daha doğrusu yeni bilgileri farklı yollar ile öğrenir, varsa eksiklerini pekiştirirler. Yani sınıf içinde sıkılacak pek vakit kalmıyor da diyebiliriz.

 

Küçük yaş sınıflarında eğitim var mı yoksa sadece oyun mu oynanır?

Okul öncesi tüm sınıflar oyun, oyuncak ve eğlenceli materyallerle dolu. Elbette oyun var. Ancak 'oyun'u öğretim yok anlamında  kullanıyorsak, o zaman  hata yapıyoruz demektir. Aslında hatayı dili kullanırken yapıyoruz. Çünkü zaten 'oyun' başlı başına bir öğretim aracıdır. Oyun yolu ile gerçek hayatın provasını yapmaz mı çocuklar?  Şöyle  küçük bir örnekle 2 yaş ve 5 yaş sınıf etkinlikleri arasındaki farkı kısaca  belirtmeye çalışacağım: Bir sonraki  sene ilkokula  başlayacak olgunlukta  olan bir  öğrenci ile de okuma yazma  çalışması  yaparsınız, altı hala  bezli olan 2 yaş  öğrencisi ile de. Ancak fark şuradadır: 5 yaş öğrencisine üzerinde kesik çizgiler olan bir kağıt, kalem  ve silgi verir, nasıl yapacağını  gösterir ve   yapmasını istersiniz. 2 yaş öğrencisi ile ise fasulye ayıklarsınız, boncuklardan kolye yaparsınız, kesme, yırtma  çalışırsınız. İşte bu da 2 yaş öğrencisinin okuma  yazmaya hazırlık  çalışması. Şimdi, sizce 2 yaş sınıfında eğitim verilmiyor mu?

 

Bir okulun iyi olup olmadığına nasıl karar verilir?

Bir okul ve ekibi, siz anne babanın içine sindiyse o okul iyi okuldur. Bir diğer kriter ise; Ekip güler yüzlüyse,  Ekip işinden ve  kendinden  eminse, Sistemli çalışılıyorsa, Sınıflar düzenli bir  şekilde yaş gruplarına  ayrılmışsa, Eleştiriye açık fakat veli memnuniyeti için her istenileni yapmıyorlarsa, Oryantasyon konusunda yetkin ve açıklayıcılarsa, Temizse, Okul menüsü sağlıklı gıdalar içeriyorsa, en önemlisi okula girdiğimde etrafımda gördüğüm  etkinlikler (süslemeler, sanat dersi etkinlikleri, vb.) çocuk  elinden  çıkmışsa... Yani yapılan  işi tüm doğallığı ile sergileyebilecek kadar tecrübeli ve donanımlı eğitimciler varsa,  tanışmaya  gelen  öğrenciye  "Okulumuzu beğendin mi? Bir daha gelecek misin?" demiyorlarsa (Bu cümlelerle okul - öğretmen - öğrenci ilişkisinin yıkıldığını düşünüyorum). "Seni bir daha görmek  çok isterim, kendine iyi bak" bence çok daha etik kapsamında ve şefkat içerikli bir söylem çünkü.

 

Okulun ve okuldaki eğitim yapısının çocuğa uygun olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kurum çok iyi olabilir. Mezunları veya halihazırdaki velilerden olan arkadaşlarınız harika  yorumlar yapıyor olabilirler okul   hakkında, ama evet, acaba  okul  sizin çocuğunuza göre mi?  Önce dikkat etmeniz gereken, eğitim dilinin ne olduğu ve çocuğunuzun erken yaşta anadile ek bir dil eğitimine de hazır ya da yatkın olup olmadığıdır. Okulun disiplin anlayışı da öğrenciye göre farklılık gösterir. Ancak bunu anlayabilmenizin en kestirme yolunun, disiplin  anlayışının size nasıl geldiğini düşünmeniz olabilir. Çünkü sizin içinize siniyorsa, zaten çocuğunuz bu sisteme alışık demektir. Tüm bunlardan sonra okulların rehberlik servisleri de sizleri yönlendiriyor olacaktır.

 

Okul mu seçmeli, öğretmen mi?

İşinin ehli eğitim kurumlarının bu tercihi veliye bırakmayacaklarını,uygun bir üslupla zaten değerli öğrencileri adına, yaş grubunda yeterli  tecrübe ve donanıma sahip öğretmenlerin uygun sınıflara atandıkları bilgisini vereceklerini düşünüyorum. Bence temel olan, sıcakkanlı ve kapısı herkese açık  olmak koşulu altında, işini bilen, eleştirilere açık, hatasını kabul eden, fakat doğru yaptığını düşündüğü her bir adımının da arkasında duran tüm kurumlar iyi ve güvenilirdir.    

                                                               

LEGO Anaokulu 

© 2019 by Lider Egemen Okulları | L.EG.O Anaokulu 

Armağanevler Mah. Güngör Sok. No:84/A Ümraniye / İstanbul / Türkiye

0553 836 99 99

  • Lego İnstagram
  • Lego Facebook
  • Lego Youtube
Lider Egemen Okulları